Korona-aiheinen viikkotiedote 3.1.2022

 

Tartuntojen ilmaantuvuusluvut nousseet huimasti

Omikron etenee vauhdilla

Kotitestit ja omatoimisuus nyt hyvä apu

 

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä on koronatartunnat lähteneet huimaan nousuun. Syynä nopeasti leviävä omikron-muunnos. Kaksineuvoisessa tuli joulukuussa tartuntoja ennätysmäärä 101. Tammikuun ensimmäisinä päivinä tartuntoja on tullut jo 18. Koronan voi käytännössä nyt saada mistä tahansa, joten on hyvä välttää ylimääräisiä sosiaalisia kontakteja. Nyrkin mukaan etätyösuositus on voimassa alueella 31.1.2022. Lisäksi Nyrkki suosittelee laajaa maskin käyttöä kaikille 5.luokkalaisille ja sitä vanhemmille.

Kaksineuvoisessa suuret tartuntaluvut ovat johtaneet siihen, että pienemmän riskin altistuneisiin ei enää ehditä ottamaan yhteyttä. Edelleen otetaan yhteyttä ja asetetaan eristykseen positiivisen testituloksen saaneet, ja asetetaan karanteeniin perheenjäsenet sekä muut pitkäkestoiset, merkittävämmät altistukset. Tartuntojen suuresta määrästä johtuen tartunnanjäljityksessä voi olla viivettä.

Nopeasti pahentuneesta koronatilanteesta johtuen kaikissa palveluissamme on nyt ruuhkaa. Henkilökuntaa joudutaan siirtämään tartunnanjäljitykseen, koronanäytteenottoon, puhelintyöhön sekä rokotuksiin. Tästä johtuen hyvinvointiasemilla ei toistaiseksi ole hoitajien ajanvarausvastaanottoa, ja asiantuntijahoitajien vastaanottoja joudutaan perumaan vuosikontrollien ja muiden kiireettömien asioiden osalta.

 

Toimintaohjeet oireiden ilmetessä

Jos saat flunssa- tai vatsaoireita, jää heti oireiden alusta kotiin ja vältä tapaamasta perheen ulkopuolisia henkilöitä. Pysy kotona, kunnes oireet helpottavat ja mahdollisuuksien mukaan vältä ylimääräisiä sosiaalisia kontakteja seuraavien 10 vrk:n aikana. Mikäli olet hyvävointinen ja oireesi ovat lievät, ei ole tarpeen ottaa yhteyttä terveydenhuoltoon. Mikäli oireet ovat voimakkaita tai olet tehnyt positiivisen kotitestin, ota yhteyttä Kauhavan hyvinvointikeskukseen:

06 2412 4553 (ma-pe klo 8–15) tai

06 2412 4555 (ma-pe klo 15–20 sekä la-su klo 9–18)

Jos olet sote-työntekijä ja epäilet olevasti altistunut, ota aina yhteyttä terveydenhuoltoon, vaikka olisit oireeton.

Mikäli sinulla ei ole oireita, mutta olet ollut ilmoitetuissa altistumispaikoissa, on hyvä noudattaa yleisiä koronasuosituksia: vähennät lähikontaktien määrän minimiin seuraavan 10 vrk:n ajaksi, vältät tarpeettomia kokoontumisia sekä huolehdit kasvomaskin käytöstä, turvaväleistä ja hyvästä käsihygieniasta.

 

Rokotuskattavuudet yli 12-vuotiaasta väestöstä

– Koko Suomessa 1. annoksen on saanut 87,8 %, 2. annoksen 83,8 % ja 3. annoksen 24,8 %

– Etelä-Pohjanmaalla 1. annoksen on saanut 85,4 %, 2. annoksen 81,5 % ja 3. annoksen 25,6 %

– Evijärvellä 1. annoksen on saanut 87,0 %, 2. annoksen 83,2 % ja 3. annoksen 26,2 %

– Kauhavalla 1. annoksen on saanut 83,2 %, 2. annoksen 79,7 % ja 3. annoksen 26,2 %

 

5–11-vuotiaiden riskiryhmiin kuuluvien lasten koronarokotukset 

Kuntayhtymä Kaksineuvoisessa aloitetaan riskiryhmään kuuluvien 5–11-vuotiaiden koronarokotukset viikolla 3, paikkoina Evijärven, Kauhavan ja Ylihärmän neuvolat. Rokotukset tullaan antamaan vain ajanvarauksen kautta. Ajanvarauksen takaisinsoittonumero aukeaa viikolla 2 ja numero siihen on 06 2412 4545. Soittaessasi kuuntelethan ohjeet loppuun asti.

 

THL:n uudet suositukset

THL suosittelee neljänsiä koronarokoteannoksia niille 12 vuotta täyttäneille, joiden immuunipuolustus on voimakkaasti heikentynyt. Tehosteannos voidaan antaa, kun kolmannesta annoksesta on kulunut 3–4 kuukautta.

THL suosittelee koronavirustaudin sairastaneille:

– 1. annosta 6 kk:n kuluttua sairaudesta

– 2. annosta yli 18-vuotiaille 4–6 kk:n kuluttua ja yli 60-vuotta täyttäneille ja riskiryhmiin kuuluville 2-4 kuukauden kuluttua.

 

Koronarokotukset ilman ajanvarausta (yli 12-vuotiaat)

Huom! Tehosterokotevalmisteen ei tarvitse olla samaa kuin mitä edellinen annos on ollut.

 

Viikko 1
Viikolle 1 vaihtui Pfizer-rokotteen tilalle Moderna-rokote. Poikkeuksena he, joilla aika on ollut varattuna Pfizerille, toteutetaan myös Pfizer-rokotteella.

Ti 4.1. Kauhava
Uusi pidennetty aika: klo 10–15:30 (Moderna), rokotuksiin sukunimen alkukirjaimen mukaan porrastetusti:

A-H klo 10-10.55
I-K klo 10.55-11.50
L-N klo 11.50-12.45
O-R klo 12.45-13.40
S-T klo 13.40-14.35
U-Ö klo 14.35-15.30

Ke 5.1. Kortesjärvi klo 9-11 (Moderna), rokotuksiin sukunimen alkukirjaimen mukaan porrastetusti:

A-H klo 9.00-9.20
I-K klo 9.20-9.40
L-N klo 9.40-10.00
O-R klo 10.00-10.20
S-T klo 10.20-10.40
U-Ö klo 10.40-11.00

Ke 5.1. Evijärvi klo 13:30–15:30 (Moderna), rokotuksiin sukunimen alkukirjaimen mukaan porrastetusti:

A-H klo 13.30-13.50
I-K klo 13.50-14.10
L-N klo 14.10-14.30
O-R klo 14.30-14.50
S-T klo 14.50-15.10
U-Ö klo 15.10-15.30

la 8.1. Kauhava klo 10-15 (Moderna): ei porrastusta.

 

Viikko 2

ma 10.1. Kauhava klo 9-15:30 (Pfizer)
ti 11.1. Ylihärmä klo 9-15:30 (Pfizer)
ke 12.1. Alahärmä klo 9-15:30 (Pfizer)
to 13.1. Kortesjärvi klo 9-14:30 (Pfizer)
to 13.1. Kauhava klo 11-18 (Pfizer)
pe 14.1. Evijärvi klo 9-14:30 (Pfizer)

 

Viikko 3

ma 17.1. Kauhava klo 9-15:30 (Moderna)
ti 18.1. Ylihärmä klo 9-15:30 (Moderna)
ke 19.1. Alahärmä klo 9-15:30 (Moderna)
to 20.1. Kortesjärvi klo 9-14:30 (Moderna)
to 20.1. Kauhava klo 11-18 (Moderna)
pe 21.1. Evijärvi klo 9-14:30 (Moderna)
la 22.1. Kauhava klo 10-15 (Pfizer)

 

Lisää koronarokotuksiin liittyvää tietoa saat verkkosivuiltamme:
https://kaksineuvoinen.fi/etusivu/koronarokotukset-ja-ajanvaraus

 

Koronatilannetta koskevat tiedotteet kokoamme sivustollemme: https://kaksineuvoinen.fi/etusivu/koronatilanne-alueellamme

Jaa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Lue myös

Alueellisen yhteistyöryhmä Nyrkin suositukset

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri, Nyrkin tiedote 17.1.2022   Tammikuussa jo lähes 2900 koronatartuntaa – Nyrkki jatkoi etätyösuositustaan   Etelä-Pohjanmaan koronaluvut lyövät jälleen uusia, kyseenalaisia ennätyksiä. Viime vii-kolla tuli ilmi yhteensä 1486 uutta tartuntaa. Sairaanhoitoa vaativien koronapotilaiden määrä

Lue lisää

Korona-aiheinen viikkotiedote 17.1.2022

  Kuntayhtymässä koronaluvut kasvaneet vauhdilla Tartunnanjäljitystä ajetaan alas, positiivinen kotitesti riittää Lievät koronaoireet hoidetaan tavallisen flunssan tavoin Pahentuneen koronatilanteen vuoksi THL on tehnyt uudet toimintaohjeet, joihin siirrytään myös Kuntayhtymä Kaksineuvoisessa 17.1.2022 alkaen. Omikronin taudinkulun on

Lue lisää

Talousneuvola sai jatkoa

Talousneuvola – ammattilaisten apua talouteen liittyvissä asioissa Talousneuvola avasi ensimmäistä kertaa ovensa Kauhavalla viime syyskuussa. Kyseessä on matalan kynnyksen palvelu, jossa kuka tahansa Kaksineuvoisen alueen kuntalainen voi saada ammattilaisten apua talouteen liittyvissä asioissa. Ajanvarausta ei

Lue lisää

Koronatartunta Artturintuvalla

14.1.2022 Artturintuvan palveluasunnoissa asuvalla asukkaalla on todettu koronatartunta. Yksikössä noudatetaan pisaraeristyksen varotoimia. Kaikki altistuneet asukkaat sekä työntekijät tullaan testaamaan oireista riippumatta. Artturintuvalle on asetettu vierailukielto 27.1.2022 asti.

Lue lisää