Mahdollisia altistumispaikkoja Kaksineuvoisen alueella

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri on luokiteltu koronapandemian leviämisalueeksi. Koronavirus leviää väestössä laajasti, ja tartunnan voi saada monista eri yhteyksistä.

Jatkossa Kuntayhtymä Kaksineuvoinen julkaisee Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin tavoin ainoastaan sellaiset julkiset paikat ja tilaisuudet, joissa on vähäistä merkittävämpi tartuntariski.

Sivullisten altistumisriski on vähäinen esimerkiksi tilanteessa, jossa myöhemmin koronapositiiviseksi osoittautunut henkilö on käynyt lyhyesti kauppa-asioilla ja käyttänyt maskia käynnin aikana. Tällaisia mahdollisia altistumispaikkoja ei jatkossa enää julkaista.

 

Mahdollisia altistumispaikkoja Kaksineuvoisen alueella:

Myöhemmin koronapositiiviseksi todettu henkilö / todettuja henkilöitä on ollut viimeisen kahden viikon aikana seuraavissa paikoissa.

 

– Koronaviruksen joukkoaltistuminen: Myöhemmin koronapositiiviseksi todettu henkilö on vieraillut 31.12. Huhmarkoskella järjestetyissä yksityiskodin juhlissa klo 22-23:15 ja mökkijuhlissa klo 23:30- 3:00. Juhlissa olleisiin altistuneisiin ei oteta yhteyttä automaattisesti kuntayhtymästä käsin eikä altistuneita aseteta karanteeniin automaattisesti.

 

Mikäli olit paikalla samaan aikaan, seuraa vointiasi. Jos olet oireinen tai olet tehnyt positiivisen kotitestin, ota yhteyttä terveydenhuoltoon

06 2412 4553 (ma-pe klo 8–15) tai
06 2412 4555 (ma-pe klo 15–20 sekä la-su klo 9–18)

Jos olet sote-työntekijä ja epäilet olevasti altistunut, ota aina yhteyttä terveydenhuoltoon, vaikka olisit oireeton.

Mikäli sinulla ei ole oireita, mutta olet ollut ilmoitetuissa altistumispaikoissa, on hyvä noudattaa yleisiä koronasuosituksia: vähennät lähikontaktien määrän minimiin seuraavan 10 vrk ajaksi, vältät tarpeettomia kokoontumisia sekä huolehdit kasvomaskin käytöstä, 2 metrin turvaväleistä ja hyvästä käsihygieniasta.

Jaa

Lue myös

Hyvinvointialue aloittaa vuodenvaihteessa – Kuntayhtymä Kaksineuvoisen verkkosivut poistuvat keväällä

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue aloittaa toimintansa 1.1.2023. Vuodenvaihteessa avataan myös uusi hyvinvointialueen yhteinen verkkosivusto osoitteessa www.hyvaep.fi. Jatkossa kaikki Kuntayhtymä Kaksineuvoisen sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita koskevat tiedot löytyvät hyvinvointialueen verkkosivuilta. Kuntayhtymä Kaksineuvoisen verkkosivut tulevat poistumaan kevään 2023 aikana.

Lue lisää

Hyvinvointialueen tiedotuslehti jaetaan joka kotiin viikolla 46

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue on tuottanut alueensa asukkaille suunnatun HYVÄEP-tiedotuslehden. Lehti jaetaan jokaiseen eteläpohjalaiseen kotitalouteen viikolla 46. Kyseessä on julkinen tiedote, joten lehti tulee perille, vaikka postilaatikossa tai -luukussa olisi mainoskieltotarra. 24-sivuinen, aikakauslehtityyppinen tiedotuslehti esittelee hyvinvointialueen palveluita

Lue lisää