Koronanäytteiden vastauksissa viivettä

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin alueella on pidentynyttä viivettä koronanäytteiden vastauksissa. Covid-19 -tutkimuksen vasteaika eli aika näytteenotosta vastauksen saamiseen on tällä hetkellä noin 2 vuorokautta. Viiveet johtuvat koronanäytemäärien voimakkaasta kasvusta ja testilaitteiden teknisistä ongelmista.

Mikrobiologialla olleen laiterikon vuoksi toinen koronatestauslaite toimii puolella teholla. Testejä on tehty tällä viikolla ennätysmäärä. Eilen 25.8. tehtiin ennätykselliset 1036 testiä. Testejä on jouduttu lähettämään nyt myös alihankintaan.

– Osastonylilääkäri Raimo Jokisalo muistuttaa että, jos näytemäärät jatkuvat tällaisina viikonloppuna, niin vastausviivettä alkaa tulla reilusti. Viivästyksen syynä ovat laiteongelmat ja lisäksi se, ettei pipetoivia käsiä ole riittävästi. Toivomme malttia vastausta odottaville.

Sairaanhoitopiiri pahoittelee tilannetta ja tekee kaikkensa korjatakseen tilanteen mahdollisimman pikaisesti!

Jaa

Lue myös

Hyvinvointialue aloittaa vuodenvaihteessa – Kuntayhtymä Kaksineuvoisen verkkosivut poistuvat keväällä

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue aloittaa toimintansa 1.1.2023. Vuodenvaihteessa avataan myös uusi hyvinvointialueen yhteinen verkkosivusto osoitteessa www.hyvaep.fi. Jatkossa kaikki Kuntayhtymä Kaksineuvoisen sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita koskevat tiedot löytyvät hyvinvointialueen verkkosivuilta. Kuntayhtymä Kaksineuvoisen verkkosivut tulevat poistumaan kevään 2023 aikana.

Lue lisää

Hyvinvointialueen tiedotuslehti jaetaan joka kotiin viikolla 46

Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue on tuottanut alueensa asukkaille suunnatun HYVÄEP-tiedotuslehden. Lehti jaetaan jokaiseen eteläpohjalaiseen kotitalouteen viikolla 46. Kyseessä on julkinen tiedote, joten lehti tulee perille, vaikka postilaatikossa tai -luukussa olisi mainoskieltotarra. 24-sivuinen, aikakauslehtityyppinen tiedotuslehti esittelee hyvinvointialueen palveluita

Lue lisää